A parodontológia a fogászat egyik ága, amely kifejezetten a fogat tartó struktúrák – azaz a fogíny és a fogakat körülvevő szövetek – betegségeinek megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. A célja, hogy megőrizze vagy helyreállítsa az egészséges fogínyt és segítsen megelőzni a fogvesztést.
Ha az alábbi tüneteket észleli, mindenképpen forduljon parodontológus szakorvoshoz:
A parodontális betegségek hátterében többnyire a fogakon és fogínyen felhalmozódó plakk és kő okozta gyulladás áll. Más kiváltó okok közé tartozik a dohányzás, az alultápláltság, a stressz, bizonyos betegségek (pl. cukorbetegség), valamint a genetikai hajlam.
Amennyiben a fent említett tünetek bármelyikét tapasztalja, minél előbb keressen fel egy fogorvost vagy parodontológust. A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú a súlyosabb problémák, például a fogvesztés megelőzésében.
Az első látogatás során a fogorvos vagy parodontológus alaposan megvizsgálja a fogínyt és a fogakat, mérlegeli a fogíny visszahúzódásának mértékét, és ellenőrzi a fogak lazulását. Röntgenfelvételt készíthet a fogak és a fogíny körüli csontok állapotának felmérésére.
A kezdeti vizsgálatot követően a kezelés általában a plakk és a fogkő eltávolítására összpontosít a fogíny alatti és feletti területekről, ami lehet mélytisztítás. Szükség esetén gyógyszeres kezelésre vagy sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet a gyulladás és a károsodás mértékétől függően. A kezelési tervet egyénre szabottan állítják össze, figyelembe véve az Ön egészségi állapotát és a parodontális betegség súlyosságát. Rendszeres ellenőrzések és megfelelő szájhigiénia mellett a fogínybetegségek kezelése és a további károsodások megelőzése hatékonyan kezelhető.
A parodontológiai kezelés minden esetben a parodontológus szakfogorvos státusz felmérésével kezdődik, melynek díja 22 000 Ft. Ez a felmérés az esetek legnagyobb részében kiegészül a Perio-chart felméréssel, melynek díja további 16 500 Ft. Mindezek alapján tudja megmondani a parodontológus, hogy az Ön esetében milyen beavatkozásra, további kezelésre van szükség, melynek díja 15 000 Ft-tól 495 000 Ft-ig terjedhet.
Fogorvos, parodontológus szakfogorvos
A parodontitis a fogíny súlyos gyulladásos állapota, amely a fogakat tartó szöveteket és a csontokat érinti. A nem kezelt gingivitis (fogínygyulladás) előrehaladott formája, amely a fogíny visszahúzódásához, a fogak lazulásához és végül fogvesztéshez vezethet.
A parodontális betegség jelei közé tartozik a fogíny vérzése fogmosáskor, visszahúzódó fogíny, állandó rossz lehelet, fogak mozgása vagy lazulása, valamint fájdalom vagy kellemetlenség a fogínyben.
Az ínygyulladásnak több okai is lehet. A leggyakoribb okok egyike a plakkok és fogkő. Ezek bakteriális lerakódások, amelyek irritálják az ínyt. Ínygyulladáshoz vezethet a rossz szájhigiénia. Nem megfelelő fogmosás és fogselyem használat hozzájárulhat az ínygyulladás kialakulásához. Fontos megemlíteni a dohányzást, mint kiváltó okot, a dohányzás is fokozhatja az ínygyulladás kialakulását és súlyosságát.
A vérző íny egy gyakori tünete lehet az ínygyulladásnak, amit más néven gingivitisnek is neveznek. A fő tünetek közé tartozik a vörös és duzzadt ínyek (az ínyek megpirosodhatnak és duzzadhatnak), vérzés (az ínyek vérzése a fogmosás vagy fogselymezés során) és kellemetlen szájszag (az ínygyulladás bakteriális jelenlétét eredményezheti, ami kellemetlen szájszagot okozhat). Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, fontos, hogy minél hamarabb felkeresse fogorvosát. Az ínygyulladás kezelés segíthet megelőzni az ínygyulladás további terjedését és a súlyosabb fogászati problémákat, például fogágybetegségeket.
A szájrák, más néven oropharyngealis rák, azokat a daganatokat foglalja magában, amelyek a szájüreg, az ajkak, az íny, a garat, az oropharynx (a nyelv gyökerének, a garat hátsó részének és az állkapocs ívnek a része) vagy az ajak belső felületén alakulnak ki.
A szájrák tünetei változatosak lehetnek. Sebek vagy fekélyek (állandóan jelen lévő sebek vagy fekélyek a szájban, az ajkakon vagy az ínyen, amelyek nem gyógyulnak vagy gyógyulásuk rendkívül lassú), fájdalom, nyelési nehézségek, hangváltozások (rekedtség vagy hangvesztés), duzzanat (állandó duzzanat vagy érzés a torokban vagy a szájüregben), fogfájás vagy állkapocsfájdalom (mely nem kapcsolódik más ismert fogászati problémához), érzékenység a fogakon vagy ínyen, fogak elmozdulása, fehér foltok vagy sötét foltok a szájnyálkahártyán, állandó rossz lehelet.
A parodontális betegség megelőzése érdekében fontos a rendszeres szájhigiénia, mint a napi háromszori fogmosás fluoridos fogkrémmel, a fogselyem használata, és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések.
A korai diagnózis lehetővé teszi a kezelést a betegség kezdeti szakaszában, megelőzve a súlyosabb károsodást és a fogvesztést.
A kezelés magában foglalhatja a mélytisztítást (scaling és root planing), gyógyszeres kezelést, és súlyosabb esetekben sebészeti beavatkozást, mint például zsebmélyítés vagy csontregenerációs eljárások.
A parodontális betegség meglehetősen gyakori, különösen felnőttek körében. A megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések azonban jelentősen csökkenthetik a kialakulás kockázatát.
A fogorvos vagy parodontológus az Ön állapotától függően javasolhatja az ellenőrzések gyakoriságát. Ez lehet 3-6 hónaponként, de súlyos esetekben gyakoribb látogatásokra lehet szükség.
A modern anesztézia és fájdalomcsillapítás lehetővé teszi, hogy a parodontális kezelések csak minimálisan, vagy egyáltalán ne okozzanak fájdalmat. A kezelést követően enyhe kellemetlenség tapasztalható, amely gyógyszerrel kezelhető.
Néhány esetben a kezdeti szakaszban lévő parodontális betegség okozta károk visszafordíthatók, különösen ha időben kezelik. A súlyosabb károsodás esetén a cél a további romlás megelőzése és a fogak megőrzése. Az állapot súlyosságától függően különböző helyreállító eljárások, mint például csontregenerációs technikák is rendelkezésre állnak.
A dohányzás jelentősen növeli a parodontális betegségek kialakulásának kockázatát, mivel rontja a szájüregi vérkeringést, gátolja az ínygyógyulást és elősegíti a gyulladásos válaszreakciókat. A dohányosoknál gyakrabban alakulnak ki mélyebb fogínytasakok és nagyobb csontvesztés, ami a fogak korai elvesztéséhez vezethet. Emellett a dohányzás csökkenti a parodontális kezelések, így a mélytisztítás és a sebészeti beavatkozások sikerességét is, mivel befolyásolja a szövetek gyógyulási képességét. A dohányzás feladása egyike a legfontosabb lépéseknek a parodontális betegségek megelőzésében és a kezelés sikerességének növelésében.
Amennyiben akut fogászati problémája van, találjon megoldást Ön is a Trendo Dental nyugodt, barátságos fogászati rendelőjében! Amennyiben Ön is úgy érzi, hogy a fogai tekintetében az egészségtudatosság felé tenne egy lépést, ismerje meg a Trendo Dental fogászat innovatív szemléletét!
Időpontot foglalok@ Copyright - Trendo Dental | Minden jog fenntartva! | Impresszum | Adatvédelem | Betegjogi tájékoztató | Egészségügyi Adatkezelési Szabályzat | Webdesign és fejlesztés: INDIVID Webstudio